روابط پادشاه با مسلمانان تایلند
صفحه اصلی » اخبار » روابط پادشاه با مسلمانان تایلند

روابط پادشاه با مسلمانان تایلند

| تاریخ نگارش : ۲ آبان ۱۳۹۵

پدر کشور و مردمان مسلمان کشور    

سخنرانی پادشاه در مورد مسلمانان :مسلمانان پیرو کتاب مقدس قرآن هستند که با اصول اخلاقی , معنوی و حقوقی جامعه بشری در نحوه صحیح زیستن طراحی و معرفی شده است . به همین خاطر است که مسلمانان همیشه از قشر موفق و سربلند جامعه بوده و هستند . به دلیل این که پیرو کتاب قرآن هستند و اگر شخصی مطالب قرآنی را درک کند و با آن آشنایی بیابد و از رهنمود های موجود در قرآن استفاده کند مسیر صحیح زیستن و انسانیت را به طور کامل پیدا خواهد کرد . قرآن آن قدر آموزنده است که می توان از آن به عنوان راهنمای اداره مسائل اقتصادی اجتماعی کشور استفاده نمود .

 در گذشته ، پادشاه همه ساله در ایام ماه سپتامبر و اکتبر به مناطق مرز جنوب کشور سفر می کرد . این مناطق به دلیل همسایگی با کشور مالزی از مناطق مسلمان نشین کشور به شمار می رود . پادشاه هر سال در شهر ناراتیوات  از مسلمانان منطقه بازدید به عمل    می آورد تا از حال و اوضاع آنها مطلع شود . اعضا شورای اسلامی منطقه و اعضای شورای مساجد و مسلمانان بومی منطقه از شهر های یالا , ناراتیوات , پتانی و ستون همگی به استقبال پادشاه می آمدند . هرچند در برخی از بازدید ها در منطقه باران شدیدی می بارید اما علاقه مردم به دیدار با پادشاه به آنها اجازه نمی داد که به خانه های خود باز گردند .در یکی از سفر های پادشاه به این مناطق ، به ایشان اطلاع دادند ، در مقصد باران شدیدی می بارد و مردم نیز در زیر باران ، درانتظار وی هستند . او دستور داد که به مردم اطلاع دهند که او از این گونه انتظار ناراضی است و از آنها خواست تا در زیر ساختمانها و سایه بان ها به انتظار بایستند.

به دلیل همسایگی این شهرها با کشور مالزی ، بیشتر مردم منطقه به زبان مالایو صحبت می کنند . همین باعث می شد وقتی پادشاه از مردم سوالی در مورد  وضعیت زندگی و    درآمد آنها می کرد , آنها از ترس آن که نتوانند به زبان رسمی جواب پادشاه را بدهند و این امر ، بی احترامی تلقی شود ، سکوت اختیار می کردند و لبخندی به پادشاه می زدند . پادشاه که متوجه موضوع شد ، از آنها خواست تا به زبان محلی خود صحبت کنند  تا مترجم برای او ترجمه کند .

بازدید از نزدیک و دیدن مناطق باعث می شد , پادشاه از مشکلات منطقه آگاه شود . در این مناطق ، مشکل کم آبی در مزارع  , خاک ناسالم  و نامناسب با کشاورزی از مهمترین مشکلات بود . کشاورزان همه ساله محصولات کمی را به دست می آوردند و محصولات زیادی را از دست می دادند . همین مسائل در مورد دامداری منطقه هم جریان داشت . پادشاه با بررسی خاک منطقه و آب هوا ، گیاهانی را از طرف دربار به منطقه معرفی کرد تا با کاشتن آنها خاک مواد معدنی مورد نیاز خود را به دست بیاورد همچنین نحوه پرورش ماهی و دامداری صحیح را به اهالی منطقه آموخت . حیواناتی را به آنها هدیه داد تا از تکثیر نژاد آنها استفاده شود .

بازدید از مساجد و مدارس و مکان های مقدس مسلمانان نیز یکی از اهداف همیشگی سفر بود . هر گاه از مسجدی بازدید می کرد با هزینه شخصی خود به آنها کمک مالی     می کرد . همچنین مدارس اسلامی منطقه به طور مداوم از طرف پادشاه مورد حمایت  قرار می گرفتند. دربخش کمک های پزشکی نیز پزشکهای داوطلب دربار به طور دائمی در منطقه حضور داشتند و اگر بیماری ، نیازمند به درمان جدیدی بود به هزینه دربار به    شهر های نزدیک و بیمارستانهای مجهز فرستاده می شد .در سال ۱۹۹۰ میلادی ، پادشاه کاخ (( وانگ کای کانگ وون )) واقع در شهر هواهین را به عنوان اقامتگاه جدید خود اختیار کرد . در این منطقه در نزدیکی شهر پچبوری نیز عده ای از مسلمانان زندگی می کردند . آن منطقه نیز یکی از مناطق مورد بازدید همیشگی پادشاه بود

در شهر شاآم واقع در نزدیکی پچبوری مسجدی وجود داشت به نام مسجد نورالاحسان که بیشتر مسلمانان آنها به دلیل کسب و کار از مناطق دیگر کشور به آنجا مهاجرت کرده بودند , مساحت ملک مسجد ۱۶۰۰ متر مربع بود و فاقد سند رسمی . در یکی از      بازدید های پادشاه از این مسجد , امام مسجد این موضوع را با پادشاه در میان گذاشت و از او خواست تا در صدور سند رسمی دستوری به مقامات مربوط بدهد . پادشاه پذیرفت و نه تنها  دستور به صدور سند داد بلکه دستور داد ۸۰۰۰ متر مربع دیگر به سند اضافه کنند تا جز محدوده مسجد شود .

از سال ۱۹۹۰ میلادی به بعد پادشاه به طور مداوم از مسجد نورالاحسان بازدید به عمل می آورد و در هر بازدید با هزینه شخصی خود به مسجد کمک مالی می کرد او گفت با این هدف به مسجد کمک مالی می کنم تا در این مسجد مدرسه اسلامی تاسیس شود .

در سال ۱۹۹۶ میلادی ساختمان قدیمی مسجد نیاز به بازسازی و ساخت جدید پیدا کرد . امام مسجد در نامه ای به پادشاه از او اجازه خواست تا در محیط وقف شده مسجد جدید بسازد وی نه تنها از این خواسته استقبال کرد بلکه مبلغ ۱۰۰,۰۰۰ بات نیز از     هزینه های شخصی خود به مسجد هدیه داد تا بوجه اولیه ساخت و ساز شود .  به همین دلیل امام مسجد اختیارات کامل مسجد را به پادشاه واگذار کرد و می توان گفت که این یکی از اولین مساجدی است که در تایلند زیر حمایت مسقتیم پادشاه ساخته شده است .  ساختمان جدید مسجد در سال ۱۹۹۹ میلادی مصادف با شصتمین سالگرد تاجگزاری پادشاه به اتمام رسید .

در حدود سال ۱۹۶۲ ، کنسول وقت عربستان در تایلند در دیداری با پادشاه ، یک جلد کلام الله مجید با متن ترجمه انگلیسی به پادشاه اهداء کرد ,  بعد از آن که ایشان مطالعاتی از قرآن به عمل آوردند خواستار ترجمه قرآن کریم به زبان تایی شدند تا بیشتر مردم با مفاهیم موجود در قرآن آشنا شوند . در همان سال آقای تووان سو وان سات ، شیخ الاسلام وقت ، در مراسم سالگرد تاجگذاری  در کاخ حضور داشت . پادشاه مستقیما از شیخ الاسلام خواست تا قرآن را به زبان تایی ترجمه کند تا مورد استفاده محققان و پژوهشگران تایی قرار گیرد . این نشانه علاقه و احترامی است که پادشاه به اسلام و مسلمانان دارد .

هرگاه شیخ الاسلام بخشی از ترجمه قرآن را به پایان می رساند و به محضر پادشاه    می رفت ، او همیشه نسبت به خواندن مفاهیم قرآن ابراز علاقه می کرد و خواستار اتمام هر چه سریعتر ترجمه قرآن به زبان تایی بود . سپس از حال و اوضاع مسلمانان جویا می شد و از مشکلات آنها در کشور سوال می کرد

در سال ۱۹۶۸ میلادی مصادف با شروع قرن چهاردهم تولد قرآن کریم ، تمامی کشورهای اسلامی ، آن  سال را جشن گرفتند . کشور تایلند نیز هر چند ، از کشورهای اسلامی نیست ، ولی به احترام قرآن ، در مراسم مولود النبی با حضور پادشاه و ملکه به عنوان میزبان برگزاری مراسم و افتتاح کننده مراسم آن سال را جشن گرفتند . در این مراسم ، اولین نسخه کامل قرآن با ترجمه تایی ، به پادشاه ، هدیه داده شد . پادشاه دستور داد تا به تمامی ارگانها دولتی ، مساجد و مدارس سراسر کشور یک نسخه ارسال شود تا مورد تحقیق و پژوهش علاقمندان قرار گیرد

 در این مراسم پادشاه سخنرانی به شرح زیر ایراد کردند :

“قرآن و آموزه های آن نه فقط برای پیروان خود مسلمانان است ، بلکه یک آموزه کلی و جهانی است که محققان و اندیشمندان از آن استفاده کرده و به زبان های گوناگون جهان ترجمه نموده اند و باعث خوشحالی و خرسندی است که شما عزیزان ، زحمت به خرج داده و این کتاب مقدس را به زبان تایی ترجمه کرده اید . حال فرصت خوبی برای محققان و اساتید دانشگاه هاست که در مورد اسلام تحقیق کنند ، چون تا قبل از این به دلیل ناآشنایی با زبان عربی به دشواری می توانستیم به مفاهیم قرآن دست یابیم . حال در آینده شاهد درک متقابل دیگر ادیان  کشور ، نسبت به اسلام و مسلمین خواهیم بود”

“همان طور که می دانیم ادبیات عرب بسیار پیچیده و دشوار است ، پس ترجمه متون و مفاهیم سنگین قرآن بدون اینکه اشتباه مفهمومی ایجاد شود ، بسیار سخت است و این کار شما مترجمین را ، تحسین و حمایت می کنم ” .

در سال ۱۹۶۹ میلادی یکی از دیگر حمایت های پادشاه از قشر مسلمان کشور در بخش آموزشی و تحصیلی آنها بود . مسلمانان آن دوره از سواد کمی برخوردار بودند ، چون اکثرا ، فرزندان خود را تا سال چهارم دبستان به مدرسه می فرستادند و بعد از آن برای    یادگیری مسائل اسلامی به مساجد و خانه روحانیون دینی می فرستادند ، به طوری که کودک ، سالها در خانه روحانی یا مسجد زندگی می کرد و فقط از اسلام و مسائل اسلامی آگاهی پیدا می کرد ولی در موضوع سواد خواندن و نوشتن تایی بیشتر آنها با مشکل مواجه بودند . به همین علت ، پادشاه از آموزش و پرورش خواست تا در منطقه دخالت مستقیم داشته باشد و با ارتقاء سطح مدارس موجود و با ایجاد نظام آموزشی اسلامی در منطقه با ایجاد دوره های دانش افزایی برای اساتید اسلامی منطقه و ایجاد مدارس اسلامی رسمی که هم ، دروس عمومی و اسلامی در آن تدریس می شد ، جهت ارتقاء سطح آموزشی منطقه که امروزه شاهد پیشرفت منطقه و مسلمانان در عرصه های مختلف هستیم.

 در بحث های اقتصادی و ایجاد شغل نیز ، کارگاه هایی با آموزش دوره های کشاورزی و فنی و دوره های دیگر برای اشتغال زایی مسلمانان از طرف پادشاه در شهر های پچبوری و ناراتیوات ایجاد شد  که تمام این زحمات نشانگر آن است که پادشاه تایلند ، هر چند خود ، مسلمان نیست ، ولی به مسلمانان احترام و علاقه دارد و در میان اقشار مختلف در کشور هیچ فرقی قائل نبوده است .

44_293687 55_293694 3_293693 88888_293696 88_293695

نظرات بسته شده است.